zmywarka
źródło: http://swistak.pl

Jeszcze kilka lat temu uznawana była za szczyt wygody. Niektórzy określali ją mianem fanaberii lub zbędnego luksusu. Dziś stała się niezbędnym elementem wyposażenia kuchni. W mało którym domu jej nie ma. O czym mowa? Oczywiście o zmywarce. Urządzenie to jest idealnym rozwiązaniem nie tylko dla zabieganych. To świetna opcja dla wielodzietnych rodzin oraz ludzi, którzy dbają o domowy budżet i chętnie oszczędzają każdy grosz. Bo, mimo że zakup zmywarki może nie być tani, to jednak późniejsze oszczędności (szczególnie wody) i tak wypadają na plus.

Dlaczego warto posiadać zmywarkę?

Najważniejszym argumentem stojącym za zakupem urządzenia zmywającego naczynia jest duża oszczędność czasu. Drugi ważny argument, to oszczędność wody. Już po krótkim czasie od zakupu zmywarki, rachunki za wodę będą coraz niższe. Jak to możliwe? Podczas jednego zmywania, zmywarka korzysta kilka razy z tej samej wody, oczyszczając ją filtrami. Poza tym, współczesne zmywarki wyposażone są w różne systemy, które zapewniają komfort użytkowania i funkcjonalność. Same rozpoznają ilość oraz rodzaj naczyń i dopasowują odpowiedni program mycia.

Jaką wielkość zmywarki wybrać?

W sklepach spotyka się zmywarki w dwóch szerokościach: 45 i 60cm. Do zmywarki o szerokości 45 cm powinno wejść sześć typowych obiadowych kompletów naczyń. Do modelu o szerokości 60 cm – dwanaście. A jak wybrać tę najwłaściwszą? Jeśli mamy niewielką rodzinę lub rzadko jadamy w domu, to z powodzeniem możemy postawić na zmywarkę 45cm. Jeśli jednak nasza rodzina liczy więcej niż 3 osoby, do tego uwielbiamy gotować i jeść w domu – wybór powinien paść na zmywarkę 60cm.

W jakie wyposażenie zmywarki warto zainwestować?

Zmywarka ma nie tylko dobrze zmywać naczynia, ale przede wszystkim ma to robić cicho. Na pewno warto wybrać zmywarkę o jak najniższym poziomie hałasu, np. 40dB. Bardzo ważnym kryterium jest też klasa energetyczna. Im wyższa, tym więcej zaoszczędzimy na elektryczności. Klas energetycznych jest 7 i są one oznaczone kolejnymi literami alfabetu, od A (najwyższa) do G (najniższa). Warto również pokusić się o zmywarkę z niskim zużyciem wody. Taka zmywarka będzie droższa od pozostałych modeli, jednakże w przyszłości ten wydatek zwróci się w niskich rachunkach za wodę.

 

Zobacz także Wybieramy piekarnik