Miejsce szczególne, czyli to, w którym przygotowujemy codziennie posiłki powinno być w pełni dostosowane do naszych wymagań. W tym celu potrzebujemy odpowiednio je zaaranżować, a następnie wyposażyć we wszelkie, niezbędne akcesoria kuchenne. Po które z nich powinniśmy sięgnąć w pierwszej kolejności?

Najistotniejsze elementy zastawy stołowej

Źródło: pixabay.com

Gotowanie nie miałoby racji bytu, gdyby nie było na czym podać do stołu dań. W ogólnym i powszechnym rozumieniu zastawa stołowa to wszelkie naczynia i sztućce przeznaczone zarówno do spożywania, jak i serwowania posiłków oraz napojów. Do tej kategorii nie zaliczamy naczyń, w których zwyczajowo gotujemy.
Z wielu względów sięgamy po serwisy obiadowe i jest to w pełni zrozumiałe. Po pierwsze zakup wielu elementów w zestawie ma uzasadnienie od strony ekonomicznej. Poza tym całość doskonale ze sobą współgra. Co innego, gdyby zastawę stołową tworzyły sztukowane naczynia niewspółgrające ze sobą designem i kolorystyką.
Kolejne, bez czego spożywanie większości posiłków byłoby niemożliwe, to sztućce. Podobnie jak w przypadku naczyń, także i je warto nabyć w komplecie. Od samego początku najlepiej mieć na uwadze produkty najwyższej jakości wykonane ze stali nierdzewnej. Wówczas noże będą zawsze kroić tak, jak powinny, a widelce bez trudu wbiją się w dowolny rodzaj pożywienia.
Na suto zastawionym stole oprócz jedzenia nie powinno zabraknąć także czegoś do picia. O ile na co dzień do kawy w większości przypadków wystarczy nam komplet ceramicznych kubków, o tyle na specjalne okazje, jak np. do serwowania gościom latte potrzebować będziemy specjalnych szklanek. Do podawania herbaty najlepiej posłużą nam natomiast klasyczne filiżanki.

Najpopularniejsze akcesoria kuchenne w użyciu

Wyposażenie kuchni obejmuje tak naprawdę znacznie więcej niż tylko zastawę, nawet w rozszerzonym wymiarze. Równie istotne są specjalne skrojone akcesoria, bez których ciężko byłoby nam tak szybko uporać się w wielu sytuacjach. Z pewnością docenimy je na wielu etapach rozwijania swojej kulinarnej pasji.
Deska do krojenia jest przedmiotem niezwykle istotnym w momencie przygotowywania codziennych posiłków. Może być czymś znacznie więcej, niż równo wyciętym kawałkiem drewna. Dziś w sprzedaży znajdziemy również deski na specjalne okazje, jak np. te przeznaczone do krojenia serów i wędlin.
Zachowanie odpowiednich proporcji ma w sztuce kulinarnej ogromne znacznie. Dlatego nie sposób obejść się bez wagi kuchennej, kiedy chcemy z największą starannością dozować poszczególne składniki przygotowywanych przez nas potraw. Szczególnie istotne jest to w przypadku przypraw. Elektryczny młynek do pieprzu pozwoli nam bez trudu wyzwolić świeżość z ziaren.

Źródło: pixabay.com


Zapanowanie nad porządkiem w kuchni bywa trudne, nie znaczy to jednak, że jest niemożliwe. Dopiero co umyte naczynia z pewnością najlepiej umieścić na ociekaczu. Takie akcesoria mogą być wykonane z bambusa i dzielić się na poziomy. W razie potrzeby, czyli kiedy nie są nam potrzebne, bez trudu złożymy je i schowamy do jednej z kuchennych szafek.

Artykuły barowe odpowiednie nie tylko na imprezę

Obowiązujące trendy nieustannie się zmieniają, co widać chociażby w kwestii obecnych upodobań Polaków co do alkoholi. Stosunkowo do niedawna piliśmy znacznie więcej trunków wysokoprocentowych. Dziś jednak, wraz ze stopniowym bogaceniem się odchodzimy od nich i coraz chętniej sięgamy po różne gatunki win.
Choć niektórzy mają w zwyczaju udać się na przysłowiowego drinka do pubu, wciąż większość z nas zapewne woli sięgnąć po niego w domowym zaciszu, najlepiej w gronie bliskich i znajomych. Użyteczne artykuły barowe zdecydowanie ułatwią nam konsumowanie ulubionych trunków i pozwolą cieszyć się chwilą.
Nic tak nie ułatwia życia koneserom wina, jak odpowiedni stojak. Na dobry początek wystarczy coś, co pomieści od 10 do 12 butelek. O ile jedne stojaki na barek co do zasady są niezdatne do przeniesienia z zawartością, istnieją także modele z rączkę, które bez obaw możemy przenieść w dowolne miejsce i postawić na płaskiej przestrzeni
Lubujący się przede wszystkim w drinkach powinni zaopatrzyć się w jeden z zestawów z akcesoriami barmańskimi. Oprócz standardowego wiaderka na lód wykonanego ze stali nierdzewnej znajdziemy w nim jeszcze takie elementy jak: szczypce, shaker, filtr, nóż barmański, otwieracz.

Wszystko inne, co niezbędne przy organizacji kuchni

Zorganizowanie przestrzeni użytkowej bywa czasem trudne. Jednak warto poświęcić dłuższą chwilę na urządzenie swojej kuchni tak, by odpowiadała naszym potrzebom. Wszelkie akcesoria niezbędne w kuchni możemy dokupić w każdym momencie. Wcześniej jednak dobrze byłoby spisać sobie w dowolnej formie listę niezbędnych przedmiotów.
Co do zasady przechowywanie żywności w kuchni jest czymś normalnym. Nie każdy dysponuje osobnym pomieszczeniem do gromadzenia produktów, które nie wymagają umieszczenia ich w lodówce, czy zamrażarce. Zwykle najmniej problemów mamy z pieczywem – to trafia do chlebaka, by zachować jak najdłużej swoje właściwości.
Wszelkie produkty sypkie i nie tylko zresztą takie powinny trafić po otwarciu jak najszybciej do stosownych pojemników. Dla własnej wygody warto ponadto sięgnąć po odpowiedniej wielkości puszki na kawę i herbatę. Umieszczając tam torebki, liście i ziarna będziemy mieć pewność, że przez długi czas zachowają odpowiedni aromat, na którym przecież tak nam zależy.
Kuchnia słusznie kojarzy się nam z bogactwem przypraw. Sama solniczka i pieprzniczka to zwyczajnie za mało dla kogoś, kto chce wydobyć z potraw prawdziwą i niepowtarzalną głębię smaku. Każdy, nawet początkujący kucharz musi sięgnąć po odpowiednie pojemniki na przyprawy. Najlepiej byłoby, gdyby miały szczelne zamykanie i były stosownie opisane.

Polecamy Niezbędnik każdej kuchni