Kuchnia jest sercem domu. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Większość z nas, zamiast w salonie, lubi przesiadywać w kuchni. Również nasi goście uwielbiają być podejmowani w kuchni. Dlaczego? Osobiście nie mam pojęcia, ale tak już jest. Urządzanie kuchni bywa fascynującym tematem, a dbałość o jej elementy bardzo ważną kwestią.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia kuchni jest blat kuchenny. Coraz więcej osób decyduje się na blat wykonany ze stylowego, ciepłego drewna. Faktycznie drewniane blaty wyglądają pięknie i wspaniale dopełniają aranżację wnętrza. Warto jednak wiedzieć, że taki blat jest także bardzo wymagający. Aby cieszył oczy swym pięknem, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak pielęgnować blaty drewniane i jak zabezpieczać je przed ewentualnymi urazami? Tym zajmiemy się w dzisiejszym poście.

Jak skutecznie zabezpieczyć blat?

Lite drewno jest przyjemne w dotyku, a dzięki widocznym słojom może samo w sobie stanowić wyjątkową ozdobę kuchni. Tego typu materiał wymaga jednak sporo pracy związanej z zabezpieczaniem i pielęgnacją. Dobrze jest zabrać się za pielęgnację blatu zaraz po jego zakupie. W tym celu należy delikatnie wypolerować blat papierem ściernym a następnie go zaolejować. Do tej czynności, która służy zwiększeniu odporności drewna na zabrudzenia, wysoką temperaturę i drobne urazy, używamy szerokiego pędzla.

Warto wiedzieć, że bez względu na to, jak bardzo będziemy dbać o nasz blat, drewno z czasem ściemnieje. Jedyne, czego w tym zakresie możemy uniknąć, to plamy wynikające z przypadkowych zabrudzeń, o które jak wiemy w kuchni dość łatwo.

Jak usuwać zabrudzenia?

Z blatem lakierowanym nie ma większego problemu. Szybko usunięte zabrudzenia nie pozostawiają na nim żadnych śladów. Do mycia takiego blatu wystarczy użyć tradycyjnego płynu lub mleczka czyszczącego.

Uwaga! Nawet właściwie pielęgnowany blat lakierowany, po kilku latach może ulec starciu. Co wtedy robić? Nałożyć nową warstwę. Nakładanie nowej warstwy lakieru wiąże się z koniecznością cyklinowania całego blatu. Nie jest to jednak duży wysiłek i na pewno możemy się go podjąć samodzielnie.

Sprawdź także Blaty z konglomeratu