drewniana podłoga w kuchni

Styl skandynawski cieszy się ogromnym powodzeniem już od kilku sezonów. Wszechobecna biel przełamana akcentami z drewna prezentuje się bardzo elegancko i stylowo. Styl skandynawski nieustannie czaruje minimalizmem i ciepłem. Na ten klimat ogromny wpływ ma królowa wszystkich aranżacji – drewniana podłoga. Jaką wybrać do wnętrza w klimacie skandynawskim?

Naturalna jasność

Rozwiązania są dwa. Możemy wybrać podłogę klasycznie gładką lub specjalnie postarzaną. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jednak zawsze powinna być drewniana. W kompozycjach inspirowanych mroźną Północą najlepiej sprawdzą się podłogi utrzymane w odcieniach bieli lub stonowanego beżu, a także posiadające fakturę sęków z wyraźnie widocznym usłojeniem. Elegancki dąb, wytrzymały jesion czy egzotyczny bambus – każdy rodzaj drewna otwiera przed nami paletę delikatnych odcieni, które będą świetnym tłem dla wyposażenia kuchni w stylu skandynawskim.

Gatunek ma znaczenie

Wybierając podłogę do wnętrz o dużym natężeniu ruchu, a kuchnia bez wątpienia do takich należy, warto wybrać drewno twarde, bo tylko takie będzie trudno uszkodzić. Świetnie sprawdzi sie tu dąb, który wykazuje dużą odporność na ścieranie oraz jesień – ze względu na wyjątkową twardość i stabilność. Doskonałym wyborem na podłogę do skandynawskiej kuchni będzie też bambus egzotyczny. Jego jasna kolorystyka może stanowić neutralne tło niemal każdej aranżacji.

Boisz się, że drewniana podłoga będzie trudna w obsłudze? Nic bardziej mylnego. Wystarczy systematyczne dbanie o jej czystość, przestrzeganie zasady: im mniej wody, tym lepiej, używanie odpowiednich preparatów oraz cykliczna konserwacja. I po kłopocie!