stół kuchenny

Stół to chyba jeden z najważniejszych elementów aranżacji kuchni. To przy nim toczy się większość naszego życia. To przy nim zjadamy wspólne posiłki z rodziną, podejmujemy gości, plotkujemy z przyjaciółkami. Stół skupia na sobie całą uwagę, dlatego też jego wybór powinien być dokładnie przemyślany. W wyborze odpowiedniego stołu liczą się trzy główne kwestie: kształt, rozmiar, materiał. 

Materiał

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się stoły szklane. Są szalenie eleganckie i tak naprawdę pasują do kuchni urządzonej w każdym stylu. Zaletą tego typu stołów jest duża odporność na zarysowania, a także łatwość w utrzymaniu w czystości. Wszelkie zabrudzenia, czy plamy można łatwo usunąć przy pomocy ściereczki.

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Bardzo stabilne i eleganckie są również stoły wykonane z naturalnego drewna. Genialnie odnajdują się w kuchniach klasycznych i utrzymanych w stylu retro. I mimo, że prezentują się bardzo efektywnie są dość wymagające w pielęgnacji. Wszelkie zachlapania dość szybko wsiąkają w drewno, tym samym pozostawiając nieestetyczne plamy na powierzchni.

źródło: pinterest
źródło: pinterest

W bogatej gamie stołów znajdziemy również stoły metalowe. Są one zazwyczaj niższe, niż te drewniane, jednakże podobnie jak te pierwsze, prezentują się równie efektownie. Tego typu stoły są chyba najlepszym rozwiązaniem do wnętrz nowoczesnych, w których minimalizm i surowość grają pierwsze skrzypce.

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Bardzo eleganckie i szalenie stylowe są stoły kamienne. Wnoszą one do wnętrza  wyjątkowy charakter i prestiż. Niestety takie stoły są również bardzo ciężkie i dość drogie.

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Ostatnią grupą stołów są stoły wykonane z tworzywa sztucznego. Główną ich zaletą jest łatwość w utrzymaniu w czystości, jak również szalenie bogata gama kolorystyczna. Plastikowe stoły dostępne są we wszystkich kolorach tęczy, dzięki czemu łatwo dobrać je do ogólnej aranżacji wnętrza. Takie stoły fajnie sprawdzą się w kuchniach nowoczesnych, klasycznych, retro.

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Kształty

Nie da się ukryć, że najbardziej funkcjonalne są stoły z kwadratowym lub prostokątnym blatem. Bez problemu można je ustawić pod ścianą, jak również pośrodku wnętrza, w przypadku dużych i przestronnych kuchni. Kwadratowe i prostokątne stoły zmieszczą się w każdej, nawet najmniejszej kuchni.

źródło: pinterest
źródło: pinterest

W kuchniach, w których kręcą się dzieci idealnie sprawdzają się stoły owalne, które dzięki temu, że nie mają kantów, są bardzo bezpieczne. I mimo, że okrągłe stoły wyglądają bardzo stylowo i są w stanie pomieścić sporą liczbę osób, to jednak najlepiej spisują się w kuchniach dużych, gdyż niestety zajmują dość dużo miejsca.

Rozmiar

Do najbardziej wygodnych stołów zalicza się te o wymiarach 60x40cm. Optymalna wysokość stołu kuchennego wynosi ok.75cm. W przypadku niewielkich kuchni warto pomyśleć o naprawdę maleńkich stolikach, które nie zajmą dużo miejsca, a jednocześnie pozwolą choć na chwilę usiąść i zjeść w spokoju śniadanie. W małych kuchniach dobrym rozwiązaniem są także stoły składane lub z rozsuwanym blatem. Dobrze spisują się również stoliki parapetowe lub typu lada, znajdujące się tuż przy ścianie.

Gdzie najlepiej ustawić stół kuchenny

Najprostsza odpowiedź brzmi: tak, aby mieć do niego swobodny dostęp z każdej strony. W praktyce uzależnione jest to jednak od wielkości naszej kuchni. Jeśli mamy dużą i przestronna kuchnię, stół możemy ustawić zarówno pod ścianą, przy oknie, jak i pośrodku pomieszczenia. W mniejszych kuchniach jesteśmy już bardziej ograniczeni i aby zapewnić sobie funkcjonalność wnętrza, stół powinniśmy ustawić tuż przy ścianie. Stawiając stół przy oknie, zapewnimy sobie duże ilości naturalnego światła. Jeśli jednak nasz stół znajduje się daleko od okna, należy pamiętać o dodatkowych jego oświetleniu. W tym celu niezastąpione będą lampy sufitowe zawieszone tuż nad blatem.