młoda kobieta we wrzosowej bluzce i beżowych spodniach w gumowych żółtych rękawicach stojąca tyłem do na zastanawia się czym wyczyści kuchenne szafki

Szafki kuchenne to nie tylko niezbędny element wyposażenia naszych kuchni, ale także bardzo często kropka nad „i” w aranżacji wnętrza. Potrafią wspaniale ozdobić przestrzeń kuchenną i nadać jej wyjątkowego charakteru. Niestety, codzienne użytkowanie szafek kuchennych sprawia, że te bardzo szybko i bardzo łatwo się brudzą. Ślady jedzenia, plamy po wyciskanym soku, a przede wszystkim odciski palców sprawiają, że szafki niezbyt dobrze się prezentują. Brud to prawdziwa zmora kuchennych przestrzeni. Im dłużej się zbiera, tym trudniej później go usunąć. W jaki sposób pozbyć się plam czy smug, aby szafki prezentowały się jak z katalogu o modnych wnętrzach?

Mycie szafek kuchennych

Do sprzątania i czyszczenia szafek kuchennych warto przygotować dość dużą gąbkę, ściereczkę, miskę i odkurzacz. Sprzątanie zaczynamy od góry – najpierw myjemy wierzchy szafek wiszących. Możemy na nich rozłożyć kawałki papieru lub gazet, które w przyszłości zabezpieczą te miejsca przed zbieraniem się tłustego osadu. Każdą szafkę należy opróżnić, zaczynając od najwyższych półek. Jeśli na półkach lub w szufladach znajdują się okruchy lub pozostałości produktów spożywczych, przed umyciem należy je odkurzyć. Oczywiście można to zrobić przy pomocy zwykłej zmiotki, ale odkurzaczem na pewno będzie i szybciej i wygodniej i efektywniej.

Fronty, półki, wnętrza szuflad myjemy wybranym detergentem, np. płynem do mycia naczyń lub specjalnym płynem do mebli. Następnie umyte szafki przecieramy czystą, mokrą ściereczką. Na koniec wycieramy do sucha, np. przy pomocy ręczników papierowych. Następnie możemy zająć się niżej położonymi meblami i powtórzyć wskazane czynności. Po zakończonym myciu warto przetrzeć wszystkie przedmioty, pudełka i opakowania, które wstawiamy do szafek oraz pozbyć się wszystkich przeterminowanych produktów.