jasna kuchnia w jasnych kolorach z dużą ilością okien
źródło: www.pinterest.com

Kuchnia to jedyne miejsce w naszym domu, które powinno być jasne i funkcjonalne. W idealnie oświetlonej kuchni, nie tylko łatwiej przygotowuje się posiłki, ale także przyjemniej spędza czas. O ile uzyskanie funkcjonalności nie powinno być bardzo trudne, o tyle z uzyskaniem idealnego oświetlenia możemy mieć problem. W jaki sposób wnieść światło do kuchni, aby była ona miejscem wygodnym i przyjaznym? Oto kilka propozycji

Duże okno

Prawdziwym szczęściem jest posiadanie w kuchni dużego okna, przez które wpada naturalne światło. Niestety nie każdy ma ten przywilej. Jeśli dysponujecie niewielkim oknem we własnej kuchni, postarajcie się wydobyć z niego jak najwięcej. Zamiast grubych i ciężkich firan, zawieście lekkie firanki. Zamiast rolet z grubych materiałów, które nie przepuszczają ani grama światła, sięgnijcie po rolety ze zwiewnych i maksymalnie przezroczystych tkanin – najlepiej w jasnej kolorystyce, typu biel czy wanilia.

Jasne ściany

Ściany idealnie kształtują przestrzeń. Pomalowane na jasno nie tylko doświetlą wnętrze, ale także optycznie je powiększą. Pastelowe farby pozwolą wyczarować kuchnię przyjazną i niezwykle przyjemną. Dobrym, a jednocześnie ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie na ścianie kuchni szyby, która będzie odbijać światło. Dobrym rozwiązaniem są też płytki – najlepiej błyszczące, a nie matowe.

Jasna podłoga

Również podłoga ma wiele do powiedzenia w kształtowaniu przestrzeni. Podłoga utrzymana w jasnej kolorystyce rozjaśni wnętrze i przy okazji optycznie je powiększy. Bez względu na to, czy na podłodze zagości kamień, drewno, czy panele, powinna być ona jak najjaśniejsza. Idealnymi kolorami będą na pewno jasne odcienie beżu i wanilii. Dobrze sprawdzą się też odcienie śmietanki i czysta biel.

Lampy

Istotnym elementem wpływającym na kuchenną atmosferę jest światło sztuczne. Jego źródłem są lampy kuchenne. Oczywiście najważniejsza jest lampa sufitowa, która powinna być umieszczona nad stołem kuchennym. Nie mniej ważną rolę odgrywają także małe lampki (halogenki) punktowo rozmieszczone w suficie, wnękach lub meblowych witrynkach. Delikatne światło, jakie dają tworzy cudowną atmosferę.