wyposażenie kuchni

Profesjonalne i kompletne wyposażenie kuchni potrafi niejednemu spędzić sen z powiek. Zwłaszcza gdy zaczynamy od zera, a nasz budżet jest dość ograniczony, musimy wybrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy, które z czasem uzupełnimy o kolejne. W co powinniśmy się zaopatrzyć na dobry początek?

  1. Patelnia

Jeśli myślisz, że patelnia nie będzie ci potrzebna to od razu mówię, że jesteś w błędzie. Nie musisz od razu kupować całego kompletu: osobnej patelni do dań chińskich, osobnej do jajek i osobnej do naleśników. Na początek jedna uniwersalna w zupełności wystarczy. Dobrym wyborem będzie patelnia teflonowa lub ceramiczna.

  1. Garnki

Bez garnków nie ma kuchni. To one towarzyszą nam na każdym kroku, każdego dnia. Warto więc od razu zainwestować w dobry zestaw, który będzie z nami do końca lub przynajmniej przez wiele lat. Jakie garnki wybrać? Cóż, emaliowane i aluminiowe odchodzą do lamusa, a ich miejsce zajmują garnki ze stali nierdzewnej. Są one bardziej odporne na działanie wysokiej temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Przy wyborze garnków należy też zwrócić uwagę na to, do jakich kuchenek są przeznaczone. Innych bowiem garnków wymaga kuchenka gazowa, a innych kuchnia indukcyjna.

  1. Czajnik

Nawet jeśli nie jesteś mistrzem gotowania, to na pewno kawę lub herbatę potrafisz przygotować. Oczywiście bez czajnika nie będzie to takie proste. Dlatego czajnik zawsze warto zakupić razem z garnkami. Do wyboru mamy czajniki tradycyjne – do gotowania wody na kuchence lub elektryczne. Te ostatnie są obecnie najbardziej popularne, głównie dlatego, że pozwalają zagotować wodę w kilka minut. Przy wyborze czajnika dobrze kierować się jego pojemnością. Mniejszy bardziej zadowoli singla niż czteroosobową rodzinę.

  1. Blender ręczny

Może i nie jest niezbędny i da się bez niego przeżyć, ale to jak ułatwia życie jest nieocenione. W przeciwieństwie do modelu kielichowego, ręczny zajmuje mało miejsca i z łatwością można go schować w kuchennej szafce. Przy wyborze urządzenia powinniśmy kierować się przede wszystkim jego mocą. Blendery ręczne mają na ogół od 100 do 900 wat. Te o wyższej mocy są nawet w stanie wyrobić ciasto. Warto też skusić się na blender razem z całym zestawem, a więc ubijaczką, nożem do kruszenia lodu lub rozdrabniaczem.

  1. Zestaw noży kuchennych

Noże to podobnie jak garnki i czajnik, podstawa wyposażenia każdej kuchni. W kuchni powinny znaleźć się noże odpowiednie do smarowania, obierania warzyw, krojenia pieczywa, serów, mięs, filetowania ryb. Jeden do wszystkiego na dłuższą metę się nie sprawdzi.

Przeczytaj również Jak powinna być wyposażona kuchnia?