dekoracje kuchennego okna

Okno to nieodłączny element wyposażenia każdego wnętrza. W kuchni odgrywa równie istotną rolę, co w salonie czy sypialni. Ale uwaga! Wystrój kuchennego okna powinien być dokładnie przemyślany i… praktyczny. Poszczególne elementy dekoracyjne mają chronić wnętrze przed promieniami słonecznymi i zapewniać domownikom intymność, jednocześnie nie wadząc i nie przeszkadzając w codziennych czynnościach kuchennych. Pamiętajcie też, że w kuchni bardzo często panuje wilgoć i wysoka temperatura, dlatego planując okienne dekoracje, warto postawić na materiały odporne na działanie tych czynników.

Firanki i zasłony

Okna kuchni tradycyjnych zazwyczaj udekorowane są firankami i zasłonkami. O ile całość może wyglądać całkiem nieźle, o tyle trudne może okazać się utrzymanie zasłonek i firanek w idealnej czystości. Materiały zasłonowe i firankowe mają to do siebie, że chłoną wszelkie zapachy i zapaszki. Szybko też się brudzą, dlatego trzeba o wiele częściej je prać, aniżeli inne dekoracje okienne.

Plusem firanek i zasłon jest to, że możemy powiesić je w rozmaity sposób – mniej lub bardziej finezyjny. Firanki w kuchni mogą zwisać swobodnie, a mogą też być upięte przy pomocy spinek i klamer. O ile firanki nie zapewniają intymności, o tyle właściwie dobrane zasłony są w stanie to zrobić. Decydując się na firanki czy zasłony warto zwrócić uwagę na to, aby kończyły się około 20cm nad blatem. Wówczas nie będą w niczym przeszkadzać.

Zazdrostki

Do niewielkich okien kuchennych idealnym rozwiązaniem będą zazdrostki. Zasłaniają one tylko część okna – od połowy jego wysokości w dół. W zależności od indywidualnych preferencji, możemy wybrać zazdrostki gładkie lub z haftami. Aby spełniały rolę dekoracyjną, warto zadbać o to, aby wzór, który pojawi się na firance, wystąpił także na innych kuchennych tekstyliach. Wówczas uzyskamy harmonijną całość.

Rolety

Rolety to bardzo wygodne rozwiązanie w kuchni. Pomagają dawkować promienie słoneczne, a jednocześnie zapewniają maksimum prywatności. Są też wygodne w codziennym użytkowaniu i dość łatwe w czyszczeniu. Obecnie w nowoczesnych kuchniach w ramy okna montuje się rolety harmonijkowe. Dzięki nim okno bez problemu się uchyla i otwiera. Ale uwaga! Rolety wykonane z materiału mogą pochłaniać zapachy z przygotowywanych w kuchni posiłków i trzeba je systematycznie prać. Lepszym rozwiązaniem są rolety z poliestru, gdyż można je w łatwy sposób czyścić mokrą ściereczką.

Żaluzje

W nowoczesnych kuchniach z powodzeniem można wykorzystać żaluzje aluminiowe. Zaletą żaluzji jest to, że nie pochłaniają zapachów unoszących się w kuchni w czasie przygotowywania posiłków. Tego typu żaluzje, mimo tego, że lubią się kurzyć są jednocześnie łatwe w czyszczeniu. Wystarczy wilgotna szmatka i po kłopocie. Bardziej eleganckim rozwiązaniem są żaluzje drewniane. Odpowiednio zaimpregnowane, mogą służyć przez naprawdę długie lata.