Blaty kuchenne (źródło: pinterest)
Blaty kuchenne (źródło: pinterest)

Blaty kuchenne są niezwykle ważnym elementem wyposażenia wnętrza. Nie tylko odgrywają w kuchni rolę użytkową, ale także ozdobną. Bardzo często decydują o ostatecznym jej wyglądzie. Wybierając blat do kuchni, musimy pamiętać nie tylko o jego wyglądzie, ale i funkcjonalności. Zakupione przez nas blaty powinny być odporne na wilgoć, wysoką temperaturę, wszelkiego rodzaju zarysowania, zabrudzenia.

Jaki materiał będzie najlepszy na blaty kuchenne? Wszystko zależy od waszego pomysłu na aranżację wnętrza, jak również zasobność kieszeni.

Blaty laminowane

Najczęściej wybierane są blaty laminowane. Należą one również do najtańszej grupy produktów z tej linii. Dostępne w bogatej gamie wzorniczej i kolorystycznej, dają wiele możliwości. Mogą być matowe lub błyszczące, gładkie lub imitujące kamień, metal, drewno. Jedyną wadą tego tupu blatów jest niska odporność na czynniki zewnętrzne i zepsucia.

Blat kuchenny laminowany (źródło: www.nomi.pl)
Blaty kuchenne laminowane (źródło: nomi.pl)
Blat laminowany beżowy (źródło: www.nomi.pl)
Blaty laminowane beżowe (źródło: nomi.pl)

Blaty drewniane

Bardzo eleganckim rozwiązaniem, aczkolwiek nieco drogim są blaty drewniane. Pasują one do każdego typu wnętrza. Idealnie spisują się we wnętrzach nowoczesnych, jak również klasycznych, rustykalnych, retro. W kuchniach rustykalnych na pewno najlepiej sprawdzą się blaty z drewna litego (buku, dębu) z nierównymi usłojeniami i sękami. W kuchniach nowoczesnych, pięknym dodatkiem będą blaty z drewna klejonego, które są niesamowicie trwałe i odporne na zniszczenia.

Blaty kamienne

Jeszcze inną, aczkolwiek równie elegancką grupę blatów tworzą blaty kamienne. Osobiście uważam, że są one najtrwalsze jeśli chodzi o użytkowanie, aczkolwiek bardzo podatne na zabrudzenia. Jeśli chodzi o ten ostatni czynnik, to łatwo mu zapobiec. Jak? Impregnując taki blat zanim ten zostanie oddany do użytku. Dużą zaletą blatów kamiennych jest to, że bez żadnych obaw można na nich kroić i stawiać gorące naczynia. Najbardziej trwałym materiałem jest granit. Można na nim kroić chleb, a nawet i ubijać mięso. Wybierając blaty wykonane z kamienia można mieć też pewność, że nawet po długich latach, nie stracą one na swej atrakcyjności. A jeśli nawet stracą, to bardzo łatwo je naprawić.

blat kamienny
blat kuchenny z kamienia (źródło: pinterest)

Blaty ceramiczne

Do bardzo popularnych należą także blaty ceramiczne. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej i wzorniczej zapewnią kuchni niepowtarzalny wygląd. Zazwyczaj takie blaty nakleja się na wodoodporną płytę wiórową, choć oczywiście można nakleić je również na sklejkę, używając w tym celu elastycznego kleju do glazury. Choć blaty te są naprawdę bardzo ładne, to jednak musicie wiedzieć, że są też trudne do utrzymaniu w czystości.

Blaty ze szkła i metalu

Najdroższe, jednakże najbardziej efektowne są blaty wykonane ze szkła lub metalu. Idealnie pasują do wnętrz surowych, minimalistycznych, na wskroś nowoczesnych. Pięknie rozświetlają wnętrza, a także optycznie je powiększają.

Blat kuchenny ze szkła (źródło: pinterest)
Blat kuchenny ze szkła (źródło: pinterest)
Blat kuchenny ze szkła (źródło: pinterest)
Blat kuchenny ze szkła (źródło: pinterest)