
Styl rustykalny, czyli wiejski jest stylem niezwykle ciepłym i przytulnym. Wbrew pozorom, we współczesnym świecie cieszy się nadal dużą popularnością. Główną rolę odgrywa w nim prostota i nawiązanie do natury. Rustykalne aranżacje lubią dodatki – stare naczynia, wiklinowe kosze i koszyki, ceramiczne dzbanki, kolorowe narzuty i naftowe lampy. W rustykalnych nawiązaniach znajdziemy też kilimy i dywany w tradycyjne ludowe wzory, które chętnie pojawiają się nie tylko na podłogach, ale i ścianach.
W rustykalnej kuchni ważną rolę odgrywają odpowiednie meble i dodatki. Ale co tak właściwie oznacza termin „odpowiednie”? Takie meble muszą podkreślać naturalny charakter i kolor drewna. Dobrze by było, żeby drewno wyglądało na stare i dość toporne. Mile widziane są meble z drewna, w którym widać nierówności i sęki. Dodatki zaś swoją stylistyką muszą nawiązywać do swojskiej, kolorowej wsi i zamożnej wiejskiej chaty. Dozwolone są też nawiązania do tradycyjnych dworków.
Kuchnia w stylu rustykalnym powinna mieć nie tylko drewniany stół i krzesła, ale także „ciężkie” drewniane kredensy i szafki. Swoje miejsce powinny znaleźć w niej drewniane ławy (doskonale zastąpią tradycyjne krzesła) oraz drewniane skrzynie, które mogą służyć za schowek na obrusy lub zastawę stołową.
Urządzając kuchnię w stylu rustykalnym warto pamiętać o jednym, a mianowicie o tym, aby poszczególne elementy wyposażania doskonale współgrały z meblami i dodatkami. Stylizowane na stare umywalki, czy krany będą w takiej kuchni jak najbardziej na miejscu. Dobrym pomysłem będą też słoje z przetworami poustawiane na szafkach lub w kredensie, a także naczynia stylizowane na wiejskie. W kuchni rustykalnej nie może zabraknąć takich detali, jak suszone zioła czy warkocze czosnku zawieszone pod sufitem, które zagrają piękną historię.
A co z kolorystyką? W rustykalnej kuchni powinny dominować jasne, pastelowe barwy. Mile widziana jest tutaj biel, która może pojawiać się na ścianach i suficie. Doskonale sprawdzą się też jasne odcienie zieleni i błękitu. W kuchni rustykalnej mile widziane są także ściany wyłożone drewnem lub kamieniem. Jeśli chodzi o podłogę to numerem jeden jest drewno, jednakże śmiało można je zastąpić kamieniem lub płytkami o nierównych brzegach.
Stylowym dodatkiem w kuchni rustykalnej będzie stary kaflowy piec, który idealnie dopełni całą aranżację.
Aranżując kuchnię w rustykalnym stylu pamiętajcie o tym, by efekt końcowy sprawiał wrażenie, jakby w takiej kuchni czas spędziło wiele pokoleń. Zarówno meble, jak i poszczególne dodatki mają przypominać przedmioty z duszą, które kryją w sobie wiele tajemnic.
Piękna! Sama chciałabym taką mieć. A ja myślałam, że moim faworytem jest kuchnia w stylu nowoczesnym…