Wiele rzeczy zmienia się w naszym życiu w związku z rozwojem techniki, wiele urządzeń domowego użytku sprawia, że codzienna krzątanina staje się coraz łatwiejsza i przyjemniejsza. Jedno nie zmienia się bez względu na to, czy czy nasz dom jest pełen elektroniki, czy hołdujemy tradycyjnym AGD – jego sercem jest kuchnia. Coraz częściej otwarta – połączona z salonem, dawno już przestała być postrzegana jako miejsce zsyłki pani domu, która, odizolowana od reszty domowników, oddaje się gotowaniu. Otwartość nowoczesnej kuchni ma zarówno wymiar symboliczny jak i realny. Nareszcie ktoś, kto przygotowuje posiłek dla domowników czy gości – może akurat pasjonatami gotowania i mistrzami patelni w waszej rodzinie są mężczyźni…? – bierze czynny udział w każdym rodzinnym i towarzyskim spotkaniu, a kuchnia przestaje się kojarzyć z pomieszczeniem ulokowanym na obrzeżach towarzyskiej rzeczywistości.

Żródło: https://pixabay.com

Dzięki swojej otwartości, nowoczesna kuchnia staje się centrum codziennego życia, a jej aranżacja jest oczkiem w głowie wszystkich domowników. Bo otwarta kuchnia jest zawsze na widoku – musi być nie tylko maksymalnie funkcjonalna, ale i cieszyć oko. Jak mawiają mądrzy ludzie: nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. O ile bowiem w oddalonej i oddzielonej od salonu kuchni mogliśmy pozwolić sobie na bałagan, o tyle część dzienna mieszkania, składająca się z kuchni połączonej z salonem, zawsze musi być nienagannie wysprzątana. Czy łatwo utrzymać otwartą kuchnię w nienagannym porządku? Oczywiście! Nowoczesne meble kuchenne bardzo ułatwiają to zadanie. 

Oryginalna kuchnia w zasięgu ręki

Był czas, że meble kuchenne na wymiar były poza finansowym zasięgiem wielu z nas. Na szczęście rozwój sektora usług meblarskich oraz silna konkurencja sprawiły, że dziś każdy, kto ma  autorski pomysł na kuchnię, może zlecić przekucie go w projekt, a następnie zamówić zestaw mebli szytych na miarę swoich upodobań i potrzeb. Innowacyjne rozwiązania estetyczne oraz ergonomiczne sprawiają, że nawet najmniejszą lub najbardziej nieustawną kuchnię można zaaranżować w taki sposób, że będzie funkcjonalna, łatwa w utrzymaniu w czystości oraz bardzo atrakcyjna wizualnie. Niejednokrotnie zdarza się, że w studiu meblowym, w którym zamawiamy meble kuchenne, możemy od razu nabyć duże AGD do zabudowy i tę właśnie zabudowę zlecić. Tak oto oryginalna nowoczesna kuchnia w rozsądnej cenie jest w zasięgu ręki każdego, kto ceni sobie innowacyjne rozwiązania oraz fakt, że całą aranżację i zabudowę kuchni zlecić można jednej firmie, w jednym miejscu, podczas jednej rozmowy.

Dlaczego warto wybrać kuchnie na wymiar?

Nowoczesne meble do kuchni to domiar rozwiązań ergonomicznych, które ułatwiają przechowywanie, przygotowywanie posiłków, utrzymanie porządku oraz sprzątanie i są przy tym bezpieczne dla dzieci czy osób miej sprawnych fizycznie. Drzwi przesuwne albo otwierane w różnych płaszczyznach, szafki narożne z pomysłowym systemem przechowywania, samodomykające się szafki górne i dolne, dodatkowe oświetlenie nad blatem roboczym oraz mnóstwo innych elementów sprawi, że meble kuchenne będą komfortowe w codziennym użytkowaniu. 

Meble na wymiar z powodzeniem wpasują się w pomieszczenie małe, wąskie, ze skosami, o nieregularnym kształcie czy wymagającym ukrycia lub obudowania przewodów kominowych czy innych elementów konstrukcyjnych. Jeśli mamy do umeblowania dużą kuchnię, indywidualny projekt pozwoli umieścić w niej wyspę z dodatkowym blatem roboczym i schowkami, a nawet miękkim siedziskiem. 

Zamówienie mebli na wymiar to także dostosowanie ich do własnych, nawet nietypowych potrzeb. Znormalizowane komplety gotowych szafek kuchennych nie uwzględniają indywidualnych potrzeb użytkownika, chociażby w zakresie przechowywania. Kuchnie tradycyjne to szafki indeksu dolnego oraz indeksu górnego, które zawsze mają ten sam układ półek i szuflad. Zlecając projekt mebli kuchennych na potrzeby konkretnego pomieszczenia i konkretnych użytkowników, możemy uwzględnić wszystkie nasze nietypowe potrzeby. 

Kuchnie modułowe – nowoczesna odsłona kuchni tradycyjnych

Jeśli nasza kuchnia jest pomieszczeniem o regularnym kształcie, a my nie mamy wyszukanych potrzeb, jeśli idzie o ergonomię mebli, możemy zdecydować się na nowoczesne meble modułowe.

Kuchenne meble modułowe, jak sama nazwa wskazuje, to kolekcje złożone z dużej liczby gotowych elementów. Wybieramy oczywiście tylko te, które odpowiadają nam pod względem wymiarów oraz funkcjonalności. Poszczególne elementy/moduły możemy ze sobą dowolnie łączyć, za każdym razem tworząc inny zestaw. Można więc powiedzieć, że z bogatej bazy mebli modułowych, zwanych też systemowymi, każdy klient wybierze inne „klocki” i stworzy z nich inną kompozycję.To doskonałe rozwiązanie dla osób, którym samo pomieszczenie kuchenne nie nastręcza żadnych problemów związanych z kształtem czy kubaturą, zaś one same mają zmysł estetyczny na wysokim poziomie, a praca z użyciem narzędzi takich jak wiertarka udarowa czy wkrętak akumulatorowy nie mają dla nich tajemnic. 

Decydując się na meble modułowe mamy do wyboru następujące „klocki”:

  • korpusy szafek
  • fronty meblowe
  • blaty robocze
  • szuflady
  • uchwyty

Szafki indeksu górnego, czyli szafki wiszące posiadają regulowane zawieszki, a szafki indeksu dolnego mają na ścianie tylnej zamontowane wywietrzniki. W przypadku samodzielnego montowania blatów roboczych, ważne jest ich zabezpieczenie. Producent proponuje więc listwy aluminiowe boczne do zastosowania na krawędzi blatu stykającego się z kuchenką wolnostojącą. 

Ciekawe aranżacje nowoczesnych kuchni

Zarówno w przypadku kuchni projektowanej na wymiar i montowanej przez fachowców, jak i w przypadku samodzielnie składanej kuchni modułowej zawsze liczy się nie tylko jej funkcjonalność, ale i walory estetyczne. Ciekawa aranżacja wymaga użycia ciekawych materiałów – nowoczesnych tworzyw sztucznych, szkła hartowanego, stali oraz, oczywiście, płyty MDF. 

meble kuchenne na wymiar
Źródło: https://pixabay.com

Nietypowe rozwiązania aranżacyjne uzyskujemy także dzięki postrzeganiu kuchni jako fragmentu dziennej przestrzeni wspólnej, a nie tylko „miejsca, w którym się gotuje”. Ciekawie więc prezentują się w nowoczesnych kuchniach wyspy, pełniące rolę stołów, hokery, szafy spiżarniane, relingi z doniczkami na zioła, dodatkowe blaty robocze czy punkty świetlne. 

Żródło: https://pixabay.com

Tak jak przeszliśmy długą drogę od postrzegania łazienki wyłącznie jako „miejsca, w którym się myje”, przyznając jej status nowoczesnego pokoju kąpielowego, tak i nowoczesne kuchnie są dla nas czymś zgoła odmienny od PRL-owskich blokowych klitek – nawet, jeśli niewiele różnią się od ich rozmiarami. Kuchnia, serce domu, to pomieszczenie, w którego aranżację wkładamy wiele twórczej inwencji. Warto więc zrealizować swoją wizję idealnego wnętrza – kuchni jako serca domu, miejsca, w którym dobrze czują się domownicy i goście, tocząc przy dobrym jedzeniu długie nocne Polaków rozmowy. 

Sprawdź również Czarno-białe kuchnie