Karnisze to nieodłączny partner zasłon i firanek. Wbrew pozorom nie spełniają one wyłącznie funkcji użytkowej. Z powodzeniem odgrywają też rolę dekoracyjną. Bardzo często są kropką nad „i” ogólnej aranżacji wnętrza, a szczególnie aranżacji okna. Pasują zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych.

Karnisze kuchenne (źródło: pinterest)
Karnisze kuchenne (źródło: pinterest)

Wybór odpowiednich karniszy nie jest prostą sprawą. Trzeba pamiętać, aby wybrane przez nas produkty były nie tylko piękne, ale także praktyczne. Warto zadbać o taki wybór, który pozwoli wyeksponować zarówno lekką firankę, jak i grubą zasłonę. Sklepowe półki aż uginają się od różnorodności modeli. Na co więc zwrócić uwagę chcąc kupić te najbardziej odpowiednie?

Wybierając karnisze do kuchni, musicie wziąć pod uwagę przede wszystkim specyfikę wnętrza. Musicie pamiętać, że kuchnia jest pomieszczeniem, w którym na co dzień ze względu na gotowanie, panuje dość duża wilgotność. Co za tym idzie niedobrym wyborem będzie zakupienie modeli karniszy drewnianych. Choć nie wiem jak byłyby piękne i stylowe, powinniście z nich zrezygnować. Dlaczego? Bo opary z gotowania wsiąkające w nasz karnisz, szybko go wypaczą. Dużo bardziej wytrzymałe i nie mniej piękne są modele wykonane ze stali nierdzewnej.Jeśli planujecie zamontowanie w oknach rolet, ale jednocześnie nie chcecie zrezygnować z firan, powinniście sięgnąć po karnisze pojedyncze na wspornikach prostych lub pojedyncze z ozdobnymi wspornikami. Biorąc pod uwagę fakt, że w kuchni nie mamy zwyczaju zawieszać firan ciężkich, możemy wybrać rury o fi 19mm.

Karnisze kuchenne (źródło: pinterest)
Karnisze kuchenne (źródło: pinterest)

Nie mniej ważną kwestią jest kolorystyka. Oczywiście powinna ona współgrać z ogólną aranżacją wnętrza i jego wyposażeniem. Radziłabym wam dobierać kolor karniszy do produktów jakie już znajdują się w pomieszczeniu kuchennym. Jeśli wykończenia szafek kuchennych posiadacie w kolorze złota, po takie też karnisze sięgnijcie. Jeśli zaś wasze meble mają zakończenia srebrne, sugeruję karnisze dobrać także w tym kolorze.

Kupując karnisze, warto pamiętać również o wielkości własnej kuchni. Przy małych kuchniach, dobrze spiszą się modele o prostych formach i niezbyt wyszukanych końcówkach. Dlaczego? Bo zbyt okazałe zakończenia karniszy mogą przytłoczyć wnętrze i wyglądać dość dziwnie. Nie zapominajcie też o odpowiedniej długości karnisza. Zazwyczaj dopasowujemy je do światła wnęki okiennej. Powinny być one większe od niej o około 50-60cm (po 25-30cm z każdej strony) nie biorąc pod uwagę długości zakończeń. Dzięki temu będziecie mogli swobodnie i bez żadnych przeszkód zsuwać zawieszone tkaniny poza światło okna.

Karnisze kuchenne (źródło: pinterest)
Karnisze kuchenne (źródło: pinterest)

A jaki typ karniszy będzie najlepszy do kuchni? Do wyboru mamy karnisze drążkowe, szynowe i drążkowo-szynowe. W tej kwestii wybór powinien być sprawą indywidualną. Każdy model niesie bowiem za sobą pewne zalety. Oto kilka z nich:

Modele drążkowe to wybór idealny, jeśli karnisz ma spełniać we wnętrzu wyłącznie rolę dekoracyjną, a dekoracja na nim zawieszona będzie rzadko przesuwana.

Modele szynowe to przede wszystkim duża funkcjonalność. To także szerokie możliwości dekoracyjne, gdyż karnisze te są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej i posiadają duży wybór zakończeń. Bez problemu więc dopasujemy je do indywidualnego wyposażenia kuchni.

Modele drążkowo-szynowe łączą zalety karniszy drążkowych i szynowych. W tym przypadku zasłony zsuwane są od środka do brzegów, a firany mają możliwość przesuwania się pod wspornikami po całej długości karnisza.

Na koniec jeszcze jedna, ważna kwestia, a mianowicie rodzaj zakończenia karniszy. Zakończenia ażurowe i owalne doskonale spiszą się w kuchniach wystylizowanych na rustykalne, klasyczne, barokowe i secesyjne. Z kolei zakończenia kwadratowe i owalne ścięte to doskonały wybór do wnętrz nowoczesnych.