garnki emaliowane
Źródło: https://kapps-store.pl

Dobre garnki to podstawowy element wyposażenia każdej kuchni. Dbając o zdrowe odżywianie się powinniśmy zainwestować w porządne garnki, które nie tylko nie przypalą przygotowywanych potraw, ale także pozwolą wyczarować dania lekkostrawne i mało kaloryczne. Wśród najchętniej wybieranych garnków prym wciąż wiodą emaliowane. Mimo iż nie są ostatnim krzykiem mody, lubimy po nie sięgać. Czy faktycznie warto w nie inwestować?

Garnki emaliowane – zalety

Przyjęło się, że tylko nowoczesne garnki są warte uwagi. Błąd. Garnki, których w swojej kuchni używały nasze babcie są również godne uwagi. Emaliowanie sprawia, że dno naczynia równomiernie rozprowadza ciepło, zapobiegając przypalaniu się potraw. Emaliowane garnki dłużej niż inne utrzymują ciepło, można ich używać na kuchenkach wszystkich typów (również na indukcyjnych) i myć w zmywarce. Warto w tym miejscu podkreślić, że powłoka z emalii wcale nie zmienia smaku potraw. Ważne też, że emaliowane garnki są łatwe i nieskomplikowane w czyszczeniu. Przyznacie, że jest to ogromna zaleta, zwłaszcza jeśli często i dużo gotujemy. Poza tym, co jest także godne uwagi – powłoka emaliowana jest idealnie gładka, dzięki czemu zapobiega gromadzeniu się bakterii. Co więcej, jest odporna na wysokie temperatury, korozję, ścieranie oraz detergenty, dzięki czemu długo zachowuje swoje właściwości. Ale uwaga! Garnków emaliowanych nie czyścimy ostrymi detergentami i drucianymi gąbkami. Trzeba pamiętać, że w momencie kiedy powłoka garnka emaliowanego zostanie uszkodzona, garnek należy natychmiast wyrzucić.

Nowoczesne rozwiązanie w stylu vintage

Garnki pokryte emalią znajdziemy w niemal każdym polskim domu. Choć ich wygląd jest dość charakterystyczny, sprawdzą się nie tylko w kuchniach o tradycyjnym wystroju. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele wariantów garnków z emalii. Wcale nie musimy sięgać tylko po te ozdobione kwiatuszkami czy serduszkami. Z powodzeniem możemy wybrać modele nowoczesne, które sprawdzą się także w kuchniach ultra nowoczesnych. Fajnym rozwiązaniem są modele, w których emalię połączono ze szkłem lub stalą nierdzewną. Mając kuchnię nowoczesną, warto sięgnąć po garnki jednokolorowe, bez tych wszystkich ozdób. Kuchnie tradycyjne lub retro chętnie przyjmą garnki udekorowane kwiatowymi kompozycjami, groszkami czy motywami zwierzęcymi. Dla każdego coś miłego!

Garnki emaliowane – jesteśmy na tak!

Garnki emaliowane już wiele lat temu stały się ulubionymi przez polskie gospodynie naczyniami do gotowania. Dziś wcale nie musimy z nich rezygnować, ani też wymieniać ich na żadne inne modele. Garnki z emalii świetnie sprawdzą się w codziennym gotowaniu. To produkty o naprawdę dobrej jakości, wysokiej wytrzymałości oraz niewielkiej cenie. Przy odpowiednim użytkowaniu mogą posłużyć wielu pokoleniom. Mogą w nich gotować zarówno zwolennicy zdrowego żywienia, jak i alergicy. Naprawdę nie musimy przepłacać i kupować nie wiadomo jakich garnków. Te z emalii są godnym produktem.