zestaw garnków indukcyjnych marki Tefal (źródło: mall.pl)
zestaw garnków indukcyjnych marki Tefal (źródło: mall.pl)

Nowoczesność wkracza do naszego życia i naszych mieszkań. Coraz chętniej i coraz częściej stawiamy na rozwiązania, które z założenia mają poprawić komfort naszego codziennego funkcjonowania. Inwestujemy w inteligentny sprzęt, który lada moment a wyręczy nas z codziennych obowiązków. Również coraz chętniej zamiast tradycyjnych kuchni, wybieramy kuchnie indukcyjne. Niestety… posiadanie ich wiąże się z zakupem specjalnych garnków, bo nie wszystkie się nadają. Jakie dokładnie garnki wybrać, aby gotowanie na kuchence indukcyjnej było zdrowe, wygodne i bezpieczne?

Garnki indukcyjne czyli jakie?

Garnki indukcyjne od zwykłych różnią się przede wszystkim budową dna. Ich dno jest idealnie płaskie i wykonane z fotomagnetyku, czyli metalu ulegającego namagnesowaniu. Dzięki temu ich powierzchnia może zostać wykryta przez pole grzewcze płyty indukcyjnej, które w większości przypadków, wielkością dostosowuje się do obszaru wyznaczonego przez garnek czy patelnię. Aby mieć gwarancję, że dany garnek może być śmiało wykorzystany do gotowania indukcyjnego, wystarczy przeprowadzić mały eksperyment. Przyłóżcie do posiadanego garnka magnez i jeśli zostanie przyciągnięty, bez obaw możecie zabierać się za przygotowywanie posiłku. Garnki innego typu nie zostaną wykryte przez sensor magnetyczny płyty, a pole magnetyczne nie zostanie uruchomione.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Najważniejszym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę kupując garnki indukcyjne, jest jakość dna. Na jego powierzchni nie powinno być żadnych żłobień – logotypów marek czy innych tłoczonych napisów i oznakowań. Dobrze, aby dno garnka było idealnie płaskie. Od tego jest uzależniona efektywność równomiernego nagrzewania i ilość użytkowanej energii. Warto także zwrócić uwagę na średnicę naczyń, zwłaszcza jeżeli posiadamy płytę, której pole grzewcze nie obejmuje całej powierzchni, a jedynie wyznaczone miejsca.

Ile kosztują garnki indukcyjne?

Koszt garnków przeznaczonych do gotowania na płycie indukcyjnej uzależniony jest od jakości i ilości elementów w zestawie. Za komplety wielofunkcyjnych naczyń uznanych na rynku firm, zapłacimy nawet kilkaset złotych. Szacowany koszt zestawu składającego się z 10 elementów wynosi 300-400zł. Osoby o nieco mniejszych potrzebach mogą nabyć pojedyncze elementy. Dość tanim rozwiązaniem są garnki indukcyjne oferowane przez IKEA. Pojedynczy garnek kosztuje około 30zł, a więc nie tak dużo jak się wydaje.