mężczyzna czyści granitowy blat kuchenny

Granit to jeden z najmodniejszych materiałów wykończeniowych we wnętrzach. W kuchni doskonale sprawdza się w roli blatów roboczych. Granit to twardy i trwały kamień, który w odróżnieniu od blatów z marmuru nie jest podatny na odbarwienia spowodowane plamami czy innymi zanieczyszczeniami. Granit wyróżnia się wśród innych materiałów działaniem antybakteryjnym. Na blatach z tego kamienia gromadzi się znacznie mniej bakterii niż na innych materiałach, a do jego czyszczenia często wystarcza zwykła ciepła woda bez dodatku detergentów. Ale uwaga! Nieodpowiednie użytkowanie i pielęgnacja blatów granitowych może doprowadzić do ich zniszczenia. Czego nie robić używając blatów granitowych, a także w jaki sposób je czyścić? O tym w poniższym poście.

Czego nie robić

Granit, podobnie z resztą jak inne kamienie, nie lubi ostrych noży. Dlatego też nie powinniśmy niczego kroić bezpośrednio na blacie granitowym. Od tego są deski do krojenia i warto o tym pamiętać. Poza tym, na blacie granitowym nie powinniśmy stawiać niczego gorącego, zwłaszcza gorących garnków. Jeśli chcemy coś postawić na blacie, skorzystajmy ze specjalnej podkładki. Zrezygnować powinniśmy także z kładzenia na blacie z granitu bardzo ciężkich przedmiotów. Nie przesuwajmy też niczego po blacie, bo takie zabiegi spowodują nieestetyczne zarysowania, których już nie usuniemy. Jeśli coś się nam rozleje na blacie granitowym, od razu pozbądźmy się plamy. Pozostawione na dłuższy czas, spowodują szpecące ślady.

Jak czyścić blaty granitowe

Blaty granitowe najlepiej czyścić dwuetapowo. Co to znaczy? Najpierw myjemy blat i usuwamy z niego wszelkie zanieczyszczenia, np. resztki pokarmowe. Lekkie zabrudzenia możemy usuwać przy pomocy wody i niczego więcej. Zabrudzenia większe dobrze usuwać przy pomocy wody i płynu do mycia naczyń. Następnie za pomocą środka do mycia szyb oraz ściereczki z mikrofibry – polerujemy blat na wysoki połysk. Uwaga! Warto zaopatrzyć się w środki dedykowane do czyszczenia granitu, ponieważ wtedy będziemy mieć pewność, że nie wpłyną one niekorzystnie na kamień.