jak usunąć rysy z blatu kuchennego

Blat kuchenny to wizytówka naszej kuchni i główne centrum dowodzenia. Te wykonane z drewna prezentują się naprawdę pięknie i elegancko. Niestety są też bardziej narażone na zarysowania i zadrapania. Spokojnie. To jeszcze nie koniec świata. Zamiast rwać włosy z głowy i szukać nowego blatu, warto uciec się do domowych sposobów usuwania rys. Poniżej znajdziecie kilka najbardziej skutecznych.

1. Sok z cytryny i oleju

Jeśli zadrapanie jest niewielkie wystarczy tylko nanieść na nie roztwór zrobiony z równych części soku z cytryny i oleju roślinnego. Zwilżoną w roztworze bawełnianą szmatką należy pocierać zadrapanie, aż przestanie być widoczne.

2. Orzechy

Warto również skorzystać z pomocy orzechów. Idealnie sprawdzą się orzechy włoskie, pekan lub migdały – w zależności od koloru drewna blatu kuchennego. Orzechy są na tyle miękkie, że wnikają w zadrapania i zmniejszają ich widoczność. Jak zamaskować rysę? Bierzemy orzecha i pocieramy nim blat wzdłuż rysy. Uwaga! Ten sposób może nie zadziałać w przypadku blatów lakierowanych.

3. Pasta do butów

Pasta do butów to kolejny sposób na zamaskowanie rys w blacie kuchennym. Możemy wybrać pastę w kremie lub w płynie i za pomocą cienkiego pędzelka nałożyć ją na rysę. Następnie wierzch blatu przecieramy bawełnianym wacikiem i gotowe.

4. Kredka do brwi lub wazelina

Może brzmi to trochę nierealnie, ale kredka do brwi może także zaradzić rysom na blacie. Wystarczy tylko dobrać kolor kredki do koloru mebli i wypełnić nią rysę. Zamiast kredki można użyć również wazeliny. Wcieramy ją w powierzchnię blatu i pozostawiamy na około 24 godziny. Po tym czasie wazelina powinna już wypełnić rysę. Pozostaje więc przetrzeć miejsce szmatką i usunąć nadmiar wazeliny.

5. Bezbarwny lakier

Rysy i zadrapania z drewnianego blatu usuniemy także przy pomocy bezbarwnego lakieru rozcieńczonego ze spirytusem. Mieszankę nanosimy pędzelkiem wzdłuż rysy i pozostawiamy do wyschnięcia.