jak nie zapchać zlewu

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał do czynienia z zapchanym zlewem. Jak nieprzyjemne to jest chyba nie muszę pisać. Niestety prawda jest taka, że większość niedrożności powodowana jest zaniedbaniami z naszej strony. I nie chodzi tu wcale o niewłaściwą pielęgnację zlewu. Główną przyczyną zapchanego zlewu są rzeczy, które do niego trafiają, a trafić nie powinny. Czego nie należy wrzucać do zlewozmywaka? Oto kilka produktów.

  1. Tłuszcz

Pierwszy winowajca to tłuszcz. Któż z nas nie pozbył się nadmiaru tłuszczu wlewając go do zlewu? Któż z nas nie wrzucił do zlewu patelni po usmażeniu jajecznicy? No właśnie. Wielki to błąd. Tłuszcz jest jednym z głównych sprawców zatorów w rurach odpływowych. Zamiast więc nadmiar tłuszczu wlać do zlewu, wlejmy go z powrotem do słoika lub butelki. Ten z patelni po usmażonej jajecznicy zbierzcie ręcznikiem papierowym i wyrzućcie do śmieci, a dopiero później umyjcie patelnię.

  1. Fusy po kawie

Kolejny popełniamy przez nas grzeszek to fusy po kawie. Nam się wydaje, że jak szybko znikają to nie ma problemu. Niestety problem jest i to duży. Fusy kawowe osadzają się w rurach odpływowych i tworzą tam niemałe „błoto”. A stąd prosta droga do zapchanych rur. Jeśli nie chcecie spożytkować ich w inny sposób, np. jako pochłaniacz zapachów w lodówce, po prostu zbierzcie je papierem i wyrzućcie do kosza.

  1. Skorupki jajek

Skorupki brzmią dość dziwnie, ale jednak niektórzy pozbywają się ich wyrzucając do zlewu. Niestety, skorupki po jajkach są twarde, więc nie dość, że rysują zlew to na dodatek rysują elementy instalacyjne. W połączeniu z innymi produktami tworzą trudne do usunięcia zatory. Nie należy więc wrzucać ich do odpływu.

  1. Leki

W tym przypadku nie chodzi o szkodliwość dla samej instalacji, lecz dla środowiska. Wraz ze ściekami leki trafiają do gleby, wód i mają bardzo zły wpływ na przyrodę i na nas. Przeterminowane i niepotrzebne leki zawsze oddajemy do apteki. Nigdy nie wyrzucamy ich ani do śmieci, ani tym bardziej do zlewu!